1. Objavte Toyotu
  2. Novinky
  3. TOYOTA FT-Se – koncept vzrušujúceho športového vozidla, ktoré sa prispôsobuje vodičovi
05-12-2023

TOYOTA FT-Se – koncept vzrušujúceho športového vozidla, ktoré sa prispôsobuje vodičovi

  • Koncept dvojmiestneho vysokovýkonného športového vozidla s batériovým elektrickým pohonom pre uhlíkovo neutrálnu éru
  • Energický široký postoj a nízka hladká silueta s výraznými líniami na zaistenie skvelej aerodynamiky
  • Lepšia ovládateľnosť a lepšie správanie v zákrutách a pri brzdení vďaka ľahším a menším komponentom
  • Batérie novej generácie s kompaktnými rozmermi a vysokou hustotou energie
  • Individuálne prispôsobovanie jazdných vlastností podľa životného štýlu a preferencií vodiča

Spoločnosť Toyota predstavila vzrušujúcu možnú podobu vysokovýkonných športových vozidiel budúcnosti, ktorú stelesňuje koncept dvojmiestneho bezemisného batériového elektromobilu FT-Se.

Znalosti a skúsenosti získavané vďaka účasti tímu TOYOTA GAZOO Racing v motoršporte využíva spoločnosť Toyota na neustále zdokonaľovanie svojich automobilov. Koncept FT-Se predstavuje víziu, ako by sa mohol vzťah vodiča s vozidlom vyvíjať a prehlbovať.

Koncept FT-Se, ktorého označenie vzniklo ako skratka pojmu „Future Toyota Sports electric“ (elektrické športové vozidlo Toyota budúcnosti), ponúka vysoký výkon pre uhlíkovo neutrálnu éru. Má úžasne aerodynamickú, hladkú siluetu charakteristickú pre čistokrvné dvojsedadlové športové vozidlá, pod ktorou sa skrýva technológia batériového elektrického pohonu novej generácie.
Svojou malou výškou (1 220 mm) vyvoláva spomienky na klasické športové automobily z minulosti, kým jeho šírka 1 895 mm budí dojem odhodlaného postoja. Tento dojem zdôrazňuje aj výrazný dizajn prednej masky tvorený kombináciou hladkých kriviek a agresívnych línií. 4 380 mm dlhá hladká silueta priťahuje pohľady vďaka aerodynamickým líniám, výrazným lichobežníkovým tvarom a pôsobivému zadnému spojleru.

Futuristický interiér ponúka intuitívne ovládacie prvky a prostredie, ktoré vodičovi umožní viac sa sústrediť na jazdu. Nízky profil prístrojovej dosky zaisťuje vynikajúci výhľad. Pred účinkami preťaženia pri jazde, či už na bežných cestách alebo v prirodzenom prostredí konceptu FT-Se, teda na pretekárskej dráhe, chráni vodiča a spolujazdca obloženie v priestore kolien.
Pokrok v oblasti elektrifikácie a inteligentných technológií umožnil spoločnosti Toyota pokračovať v smerovaní naznačenom už v roku 2021, keď predstavila prvý koncept športového vozidla v rámci svojej vízie batériových elektromobilov (BEV). Vylepšené jazdné vlastnosti, stabilita a aerodynamika skvele dotvárajú vzrušujúci charakter vysokovýkonného elektrického pohonu budúcej generácie s úžasne svižnými reakciami.

Medzi dôležité faktory, ktoré modelu FT-Se umožňujú posúvať výkonnostné hranice, patria aj najnovšie batérie s malou výškou a vysokou hustotou energie. Táto technológia v kombinácii so zmenšením rozmerov a hmotnosti komponentov, napríklad motora, prevodovky a klimatizačného systému, priniesla nové možnosti na zlepšenie tradičných kvalít športových automobilov, ako sú stabilita v zákrutách, presne reagujúce riadenie a sebaistota pri brzdení.
Koncept FT-Se má predstavovať vozidlo, ktoré sa bude neustále zlepšovať, okrem iného prostredníctvom priebežných softvérových aktualizácií. Dokáže pritom zohľadniť vodičov životný štýl a individuálne preferencie vďaka rôznym možnostiam prispôsobenia a praktickým funkciám eliminujúcim stres. Spoločnosť Toyota verí, že v budúcnosti sa automobil zmení z prostého dopravného prostriedku na partnera rešpektujúceho životný štýl používateľa. Koncept FT-Se ponúka víziu, ako by sa zo športového automobilu s batériovým pohonom mohlo stať jedinečné vozidlo, ktoré dokáže vodičovi ponúknuť vzrušenie z jazdy a súčasne s ním budovať dlhodobé puto.
Spoločnosť Toyota prvýkrát predstavila koncept FT-Se v Tokiu na výstave Japan Mobility Show 2023, ktorá sa konala od 26. októbra do 5. novembra. Vystavovala tu aj koncept SUV s označením FT-3e s batériovým elektrickým pohonom budúcej generácie. Obidve vozidlá predstavujú budúcnosť transformovanú elektrifikáciou a inteligentnými riešeniami, ktoré presahujú rámec prostých dopravných prostriedkov a ponúkajú nové zážitkové hodnoty.