1. Objavte Toyotu
  2. Novinky
  3. Rely Safari Keňa
03-04-2024

Rely Safari Keňa

TOYOTA GAZOO Racing si už štvrtýkrát za sebou prišla po víťazstvo na Safari

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team už po štvrtýkrát za sebou zvíťazil na Rely Safari v Keni. Náročnému africkému podujatiu dominoval Kalle Rovanperä na prvom mieste, zatiaľ čo druhé miesto obsadil Takamoto Katsuta z rovnakého tímu.

Od roku 2021, keď sa toto najnáročnejšie podujatie vrátilo do pretekového kalendára svetového šampionátu v rely FIA, tu Toyota zatiaľ zakaždým zvíťazila, a navyše na Safari rozšírila svoj vlastný historický rekord na 12 víťazstiev.

Výsledok je ďalším dôkazom húževnatosti a spoľahlivosti vozidiel GR YARIS Rally1 HYBRID, pre toto podujatie vybavených modernizovaným paketom zavesenia a neprehliadnuteľným systémom zvýšeného nasávania: modernou verziou tohto kultového prvku niekdajších vozidiel v špecifikácii pre Safari.

Rovanperä s navigátorom Jonnem Halttunenom tu po úspechu v roku 2022 zvíťazili už druhýkrát. Najnovší úspech je postavený na fenomenálnych piatkových výkonoch (počas prvého celého dňa tohto podujatia), keď bola uvedená dvojica najrýchlejšia vo všetkých šiestich etapách, čím získala bezmála minútový náskok pred druhou posádkou v poradí. Rovanperä tak mohol počas soboty, najdlhšieho a najnáročnejšieho dňa podujatia, podľa potreby zvoľniť – a aj tak v najdlhšom meranom úseku nadelil súperom bezmála 25 sekúnd, pretože väčšina konkurentov tu zaznamenala problémy.

Vzhľadom na viac než dvojminútový náskok si Rovanperä mohol v šiestich etapách posledného dňa (celkovo 74,38 km) dovoliť opatrnejšie tempo, a tak víťazstvo nakoniec spečatil náskokom 1 minúty a 37,8 sekundy.

Katsuta v rámci svojich štyroch účastí v Keni zaznamenal tretie pódiové umiestnenie a zároveň zopakoval dojazd na druhom mieste z roku 2021. Spoločne s navigátorom Aaronom Johnstonom vďaka vyváženej jazde s dvoma sobotnými etapovými víťazstvami dokázali prekonať aj dva defekty, ktoré posádku stáli vyše minútu času.

Elfyn Evans s navigátorom Scottom Martinom potom prispeli k tomu, že sa všetky tri Toyoty umiestnili medzi štyrmi najlepšími. Predtým, ako táto posádka na drsných a kamenitých rýchlostných skúškach sobotného programu zaznamenala postupne hneď tri defekty, sa pohybovala aj na druhom mieste. Pre defekty bolo pódiové umiestnenie pre Evansa mimo hry, ale napriek tomu v záujme čo najvyššieho bodového zisku dal do nedeľných jázd maximum, keď bol celkovo tretí najrýchlejší, resp. piaty v záverečnej Power Stage.

Tím TGR-WRT vzhľadom na prvé dve miesta inkasoval maximálny počet bodov v celkovej klasifikácii šampionátu značiek plus 11 bonusových bodov v nedeľu, a tak teraz v šampionáte figuruje ako prvý so štvorbodovým náskokom. Evans počas víkendu získal celkovo 16 bodov, čo znamená udržanie druhého miesta v majstrovstvách pretekárskych jazdcov (šesť bodov za najlepším v poradí).

Citácie:

Akio Toyoda (predseda tímu TGR-WRT)
„Celému tímu veľmi blahoželám k prvému víťazstvu v tejto sezóne a zároveň štvrtej víťaznej Rely Safari za sebou! Kalle a Jonne, blahoželám k ďalšiemu víťazstvu v Keni po dvoch rokoch a ďakujem za chytrý spôsob jazdy a bezproblémové zvládnutie všetkých týchto drsných ciest.

Takamoto a Aaron, blahoželám k návratu na stupne víťazov v Keni, rovnako po dvoch rokoch! Je skvelé, že ste úspešne odjazdili všetky etapy.

Predštartové skúšky pred odjazdom do Kene sme absolvovali v Portugalsku, kde v tom čase silno pršalo. Tím mi hlásil, že „našťastie“ prišiel lejak a množstvo dielov odišlo. Na rozdiel od predošlých rokov sa rely konala v období dažďov, a tak technici aj mechanici až do samotného štartu rely pracovali na rôznych zlepšeniach vrátane opatrení pre prípad dažďov. Keď som začul „našťastie“, spomenul som si na slová technikov starajúcich sa o GR Yaris. Vždy mi ako jednému z jazdeckých majstrov Toyota hovoria: „Vďaka, že ste vozidlo pokazili, pretože potom bude ešte húževnatejšie!“ Takže tentokrát chcem v mene tímu poďakovať portugalskému dažďu za to, že posilnil náš GR Yaris Rally1 a priniesol nám prvé víťazstvo. A samozrejme by som rád poďakoval všetkým pracovníkom, ktorí naše vozidlo až do poslednej chvíle dolaďovali. Rovnaká trasa sa v závislosti od sezóny a počasia môže úplne zmeniť, a pretože súťažíme na takýchto cestách a za takýchto podmienok, naše vozidlá sú stále húževnatejšie, a tak napĺňame vlastný cieľ vyrábať stále lepšie automobily. Som presvedčený, že rely je tou správnou disciplínou.

Ďalšie podujatia sa teraz konajú po dvoch týždňoch. Verím, že všetci členovia tímu sa budú stále tešiť dobrému zdraviu a prispejú k tomu, aby sme vyrábali stále lepšie automobily.“

Jari-Matti Latvala (šéf tímu)
„Máme ohromnú radosť z ďalšieho víťazstva na Rely Safari a zároveň aj štýlového prvého víťazstva tejto sezóny tu v Keni. Kalle od počiatku svojou chytrou jazdou túto rely doslova ovládol. Za celý víkend nezaznamenal vôbec žiadny problém – vďaka tímu, ktorý pripravil tak dobré auto, ale tiež vďaka svojmu spôsobu jazdy a chytrým rozhodnutiam, kedy zaútočiť a kedy naopak vozidlo šetriť. Máme ohromnú radosť aj z Takovho umiestnenia na debne na druhom mieste. Táto rely je podľa všetkého jeho obľúbená a po sklamaní, ktoré zažil vo Švédsku, mu tento výsledok urobil radosť, čo platí aj pre celý tím. Elfynovi šťastie neprialo, ale tvrdo a dobre bojoval, aby získal čo najviac bodov do šampionátu. Teraz si chvíľku užijeme radosť a potom sa pustíme do príprav na nasledujúce podujatie v Chorvátsku.“

Kalle Rovanperä (jazdec, vozidlo č. 69)
„Je to skvelé zvíťaziť už po druhýkrát na Safari. Toto podujatie je drsné a pre Toyotu je priamo legendárne: vždy sa nám tu darilo a v tejto tradícii pokračujeme. Ako sa v Afrike hovorí: „na čele vždy ide Toyota“. Veľká vďaka tímu, pretože všetci sa ohromne snažili, aby auto dokonale fungovalo. Myslím, že sme odviedli dobrú prácu, a tiež si myslím, že Safari už ani nejde odjazdiť lepšie, bez ťažkostí a rozumne. Dnešok bol náročný, pretože sme museli hneď dvakrát absolvovať najdrsnejšiu etapu v pretekovom kalendári s veľkým náskokom pred súpermi, keď sa musíte vyhnúť všetkým problémom, a to nie je ľahké. Bolo potrebné držať sa plánu, čo nám vyšlo.“

Elfyn Evans jazdec, vozidlo č. 33)
„Tento víkend pre nás nebol ľahký. Nakoniec sa nám podarilo dôjsť do cieľa, čo je pozitívne, ale od tohto víkendu sme si sľubovali viac. Dnes sme mali miestami dobrú rýchlosť, ale jednoducho sa vyskytlo pár menších komplikácií, takže sme nezískali toľko bodov, koľko by sme si priali. Prvé kolo nebolo ľahké: úvodná etapa bola extrémne drsná a zrejme sme v nej boli opatrnejší než ostatní. V Power Stage sme to rozbehli naplno, ale už v prvej polovici to bolo veľmi ťažké.“

Takamoto Katsuta (jazdec, vozidlo č. 18)
„Druhé miesto a opätovné pódiové umiestnenie v Keni, to je naozaj krásny pocit. Rely bola ako vždy náročná, takže obrovské poďakovanie tímu, ktorý sa dobre pripravil a auto skvele fungovalo. Včera som urobil pár chýb a mali sme defekty, ale na auto sa dalo vždy spoľahnúť. Keď sme potrebovali zatlačiť na pílu, tak sme zatlačili a časy boli dobré. Spoľahlivosť je silnou stránkou Toyoty a som hrdý na to, že jazdím práve s týmto vozidlom.“

KONEČNÉ VÝSLEDKY, RELY SAFARI KEŇA

1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 3 h 36 min 4,0 s
2 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 min 37,8 s

3 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2 min 25,1 s
4 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4 min 20,2 s
5 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +10 min 17,5 s
6 Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +18 min 5,4 s
7 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +19 min 28,5 s
8 Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +21 min 2,0 s
9 Jourdan Serderidis/Fréderic Miclotte (Ford Puma Rally1 HYBRID) +26 min 13,3 s
10 Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +26 min 34,4 s

Svetový šampionát v rely FIA 2024, poradie jazdcov po treťom kole:
1 Thierry Neuville 67 bodov
2 Elfyn Evans 61
3 Adrien Fourmaux 46
4 Ott Tänak 33
5 Kalle Rovanperä 31
6 Takamoto Katsuta 30
7 Sébastien Ogier 24

8 Esapekka Lappi 23
9 Oliver Solberg 12
10 Andreas Mikkelsen 6

Svetový šampionát v rely FIA 2024, poradie značiek po treťom kole:
1 TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team: 131 bodov

2 Hyundai Shell Mobis World Rally Team: 127
3 M-Sport Ford World Rally Team: 72

A čo bude nasledovať?
Rely Chorvátsko (18. – 21. apríla) sa koná na náročných asfaltových cestách okolo hlavného mesta Záhreb. Rýchlostné skúšky sú skladbou rýchlych aj technickejších úsekov s neustálymi zmenami povrchu a priľnavosti.